Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności serwisu
Dostępność cyfrowa
Ochotnicze Hufce Pracy zobowiązują się zapewnić dostępność strony internetowej ohp.pl zgodnie z ustawą
z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego Ochotniczych Hufców Pracy ohp.pl
Data publikacji strony internetowej: 2020.07.01
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2022.08.31
Strona internetowa jest w części zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- Filmy nie posiadają auto deskrypcji (przekazywanych drogą słuchową, werbalnych opisów treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym) oraz napisów dla osób niesłyszących i głuchych.
- Zdjęcia znajdujące się na stronie internetowej nie zawsze posiadają właściwe opisy alternatywne, wyjaśniające co zawiera fotografia.
- Dokumenty w formie plików PDF
- Część artykułów zamieszczonych na stronie internetowej ohp.pl zawiera załączniki, które mogą być niedostępne dla osób korzystających z czytników ekranu. Osoby zainteresowane odczytaniem informacji z takiego pliku, prosimy o wiadomość e-mail na adres: kgohp@ohp.pl
- Staramy się, aby nowe dokumenty PDF publikowane na naszej stronie internetowej były dostępne cyfrowo. Dokumenty te mają logiczną strukturę nagłówkową, tabele mają nagłówki, a elementy graficzne mają opisy alternatywne.
Oświadczenie sporządzono dnia 2022.09.01
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Kiedy i do kogo należy zgłosić potrzebę zapewnienia dostępności?
Problemy z dostępnością strony internetowej można zgłosić:
- wysyłając wiadomość na adres e-mail kgohp@ohp.pl
- dzwoniąc na numer telefonu 22 578 47 01.
Wniosek o udostępnienie informacji, która jest niedostępna oraz skargę na brak dostępności należy wysłać na adres e-mail kgohp@ohp.pl albo złożyć dzwoniąc pod nr 22 578 47 01
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej (jeśli występuje) lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytania niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
W przypadku problemu z dostępnością, zgłaszający może wskazać inną formę zapewnienia dostępności.
Co należy napisać we wniosku o zapewnienie dostępności?
- imię i nazwisko, adres, adres e-mail i ewentualnie numer telefonu,
- jakie bariery utrudniają lub uniemożliwiają Ci dostęp do naszej strony internetowej lub aplikacji,
- określić inną formę, w której chcesz otrzymać informację – jeśli masz taką potrzebę,
- poinformować, jak możemy się z Tobą skontaktować.
Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy zobowiązana jest udzielić odpowiedzi na wniosek, skargę, żądanie niezwłocznie, nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, niezwłocznie poinformujemy o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie do rzecznika
w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Kontakt dla osób doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy udostępnia osobom doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się następujące formy kontaktu:
E-mail: kgohp@ohp.pl
Skype: Ochotnicze Hufce Pracy
Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy udostępnia dokumenty niezbędne do załatwienia sprawy,
w formie dostępnej dla osób uprawnionych, na ich wniosek. Osoba uprawniona ma również prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach z Komendą Główną Ochotniczych Hufców Pracy.
Potrzebę tłumacza-przewodnika należy zgłosić co najmniej 4 dni robocze wcześniej, dzwoniąc na nr telefonu 22 578 47 01 lub wysyłając wiadomość e-mail na adres kgohp@ohp.pl
Dostępność architektoniczna
Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy, ul. Tamka 1, 00-349 Warszawa.
Lokalizacja: obiekt położony jest w obrębie ulic: Tamka, Smulikowskiego i Wybrzeże Kościuszkowskie.
- Obiekt składa się z trzech budynków oraz podwórza wewnętrznego: budynek A – 4 kondygnacje, podpiwniczony; budynek B – 5 kondygnacji podpiwniczony; budynek C – pawilon naziemny – przybudówka, przyległy do budynku A.
- Wejście do budynków znajduje się od ul. Tamka 1 – dostępne są schody oraz podjazd umożliwiający dostęp osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim na poziom parteru w budynku A.
- Na parterze znajduje się łazienka przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych (niepełnosprawność ruchowa).
- Żaden z budynków nie posiada wind, platform, informacji głosowych ani pętli indukcyjnych.
- Brak możliwości korzystania z tłumacza języka migowego na miejscu, a także online.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla dla osób niewidomych lub w druku powiększonym dla osób słabowidzących.
- Na terenie KG OHP nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Istnieje możliwość pozostawienia samochodu na terenie podwórza wewnętrznego (plac bez podziału na miejsca parkingowe). Dostęp z parkingu do budynku A dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przez bramę wjazdową i wejście główne od strony ul. Tamka. Możliwe jest przejście wejściem wewnętrznym po schodach – krawędzie schodów są oznaczone kontrastowo.
- Do budynku A i pomieszczeń na parterze można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Do siedziby KG OHP można dojechać: autobusem – przystanek znajduje się kilka metrów od wejścia do siedziby KG OHP przy ul. Tamka (nazwa przystanku „Metro Centrum Nauki Kopernik”); metrem – stacja „Centrum Nauki Kopernik”, która znajduje się kilkadziesiąt metrów od siedziby KG OHP.
Lokalizacja dla dwóch komórek organizacyjnych Komendy Głównej Ochotniczych Hufców Pracy tj.: Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia oraz Zespół Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży ul. Trawiasta 20b (I piętro), 15-161 Białystok
- Do budynku można dostać się bezpośrednio z podwórka (wejście główne), bez żadnych barier architektonicznych.
- Na parterze znajdują się windy, którymi można dostać się na piętro.
- Przejścia nie są zabezpieczone bramkami.
- Wszystkie pomieszczenia biurowe są dostępne dla osób na wózkach.
- Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze, kierując się od wejścia głównego, po prawej stronie od wind oraz na wszystkich piętrach budynku w tym samym pionie.
- Przed budynkiem wyznaczono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących
- W budynku można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Usługa jest dostępna w godzinach pracy urzędu. Usługa jest bezpłatna dla osób niesłyszących i niedosłyszących.
Dane teleadresowe siedziby Komendy Głównej Ochotniczych Hufców Pracy
Warszawa:
tel. 22 578 47 01;
e-mail: kgohp@ohp.pl
Adres siedziby: ul. Tamka 1,00-349 Warszawa
Białystok:
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Osobą odpowiedzialną jest Karolina Sobolewska, adres poczty elektronicznej k.sobolewska@ohp.pl.
Kontaktować można się także, dzwoniąc pod numer telefonu 22 578-47-40. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Adres siedziby: ul. Trawiasta 20b (I piętro), 15-161 Białystok
Informacja dodatkowa
- Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
- Nawigacja jest też przyjazna dla osób niewidomych dzięki wzorcowym tytułom podstron, porządkującej funkcji nagłówków oraz innym udogodnieniom wprowadzonym pod kątem czytników ekranów.
- W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności. To pozwala na wygodną obsługę serwisu np. użytkownikom niepełnosprawnym ruchowo czy w znacznym stopniu niedowidzącym.
- Linki prowadzące do serwisów zewnętrznych – zawsze otwierają się w nowym oknie.
- Zadbaliśmy o odpowiedni kontrast tekstu do tła. Dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
- Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
- Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób, które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
Pierwsza publikacja:
Dostępność architektoniczna
Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy, ul. Tamka 1, 00-349 Warszawa.
Lokalizacja: obiekt położony jest w obrębie ulic: Tamka, Smulikowskiego i Wybrzeże Kościuszkowskie.
- Obiekt składa się z trzech budynków oraz podwórza wewnętrznego: budynek A – 4 kondygnacje, podpiwniczony; budynek B – 5 kondygnacji podpiwniczony; budynek C – pawilon naziemny – przybudówka, przyległy do budynku A.
- Wejście do budynków znajduje się od ul. Tamka 1 – dostępne są schody oraz podjazd – pochylnia umożliwiająca dostęp osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim na poziom parteru w budynku A.
- Na parterze znajduje się łazienka przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych (niepełnosprawność ruchowa).
- Żaden z budynków nie posiada wind, platform, informacji głosowych ani pętli indukcyjnych.
- Brak możliwości korzystania z tłumacza języka migowego na miejscu, ani online.
- Na terenie KG OHP nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Istnieje możliwość pozostawienia samochodu na terenie podwórza wewnętrznego (plac bez podziału na miejsca parkingowe). Dostęp z parkingu do budynku A dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przez bramę wjazdową i wejście główne od strony ul. Tamka. Możliwe jest przejście wejściem wewnętrznym po schodach – krawędzie schodów są oznaczone kontrastowo.
- Nie ma ograniczeń wstępu z psem asystującym.
- Do siedziby KG OHP można dojechać: autobusem – przystanek znajduje się kilka metrów od wejścia do siedziby KG OHP przy ul. Tamka (nazwa przystanku „Metro Centrum Nauki Kopernik”); metrem – stacja „Centrum Nauki Kopernik”, która znajduje się kilkadziesiąt metrów od siedziby KG OHP.
Więcej informacji o dostępności cyfrowej można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji poświęconej temu tematowi.